Креативно еколошко решење петошколаца међу најбољима на Школском климатском изазову

Креативно еколошко решење петошколаца међу најбољима на Школском климатском изазову

Еко решење „Канта Микрочитач“, школског тима “Еко Петошколци“, ОШ „Светозар Марковић“ из Врања – постало је пети финалиста овогодишњег Школског климатског изазова.

Ово онлајн такмичење окупило је 30 основаца који су имали прилику да осмисле креативна еколошка решења програмирањем микро бит уређаја и израдом прототипа решења од рециклажних материјала.

Ученици су одговорили изазову и тако се пласирали међу пет најбољих, а своју идеју представили су и на такмичењу Климатон, где су заузели сјајно пето место.

“Канта Микрочитач“, идејно решење ученика основне школе “Светозар Марковић“ изазвала је велику пажњу на овогодишњем Школском климатском изазову и пласирала их у само финале такмичења.

Тим који чине Вила Станковић, Лука Ордић и Матеја Ристић нашао се међу пет најуспешнијих.

Информатика и савремене технологије на овај начин стављене су у функцију екологије, а још већи је успех што је реч о тиму који чине ученици четвртог и петог разреда који су се сами пријавили за ово такмичење.

“На часовима информатике смо учили да програмирамо микро бит. Тим знањем смо учествовали на овим такмичењима и пројекат нам је био да интегришемо микро бит на канту и да он броји отварања канте, да видимо да ли људи поштују природу или загађују околину“, каже Лука Ордић, ученик петог разреда ОШ Светозар Марковић.

“Није било толко тешко као што смо мислили и много је значајно за природу тако да би деца и старији људи бацали смеће у канту, а не у природу“, јасан је Матеја Ристић, ученик петог разреда.

Сви финалисти су победници овогодишњег климатског изазова. Тимови ће бити награђени микро бит уређајима, ваучерима за похађање едукативних програма електронике и прогрмирања, књигама приручницима.

Своју идеју ученици пете школе представили су и на такмичењу Климатон где су заузели сјајно пето место.

“Били смо и на другом такмичењу, Климатон и наша идеја је да сви користе ту канту у свим градовима и државама и ту смо идеју представили на овом такмичењу. Ми смо били најмлађи на том такмичењу и добили смо пуно похвала“, објашњава Вила Станковић ученица четвртог разреда ОШ Светозар Марковић.

Њихова сарадница на овом подухвату била је и ученица Јована Стојичић из Београда, а такмичење се одвијало онлајн на зум платформи.

Деца се на овај начин припремају и усавршавају у примени нових технологија, уче да дизајнирају, користе своју креативност и нове технологије.

Тијана Ђокић, директорка ОШ Светозар Марковић истиче: “Ово је велики успех за нашу школу и за њих саме с обзиром да смо се нашли у овој ситуацији у каквој јесмо, просто није уобичајено, није очекивано да се ученици на тај начин пријављују и да желе да учествују на таквим панелима и на тако дугим обукама које претходе самом финалу, тако да самим тим они су за мене победници. Ово је јако значајно за нашу школу и за њих саме зато што ће преносити своја знања и својим вршњацима јер ту се учи о неким новим начинима рада, учи се о начинима рада кроз онлајн наставу примењује се нова терминологија и мислим да им одлично иде“.

Ово није први пут да ученици “пете“ школе на челу са професором информатике, Сашом Ристићем, остварују сјајне резултате из области информатике и програмирања, а подсећамо, били су међу најуспешнијима и на Светском такмичењу роботике прошле године.

Текст преузет са портала Радио телевизије Врање.