О школи

         Основна школа „Светозар Марковић“ налази се у насељу Доњи Асамбаир у Врању. Удаљена је од Центра града 3 км. Почела је са радом давне 1983. године. Њено отварање условило је мигрирање становника из оближњих села и физичко повећавање обима града.  Овај део града се из године у годину  развија. Географски положај школе је веома погодан, тако да је похађају и ученици који јој територијално не припадају. Наша школа настала је као потреба растерећења двеју суседних школа. Од почетка рада, школа ради у сопственој зграси, модерној, савременој, функционалној. У првим годинама рада велики проблем представљало је неизграђеност насеља, улица, уличног осветљења и осталог. Било је тешко одржавати хигијену дворишта, учионица и школе. Сада је стање у овом погледу много боље. Задњих година доста се урадило на сређивању насеља, на изградњи улица, на уређењу саме школе и школског дворишта. Можемо рећи да је наша школа данас савремено и модерно уређена.

         У саставу школе је подручно одељење у Доњем Нерадовцу. Школа је почела са радом 1910. године. Изградили су је мештани. Школа оставрује образовно-васпитни рад и то само први циклус образовања. Школа ради у сопственој згради. У њој постоје оптимални услови за рад.

Школа има 28 одељења у централној школи и 4 одељења у подручном одељењу у Доњем Нерадовцу. Школу похађа 749 ученика, а просечан број ученика по одељењима је 23.44 За релативно кратак период постојања и рада школа је у насељу постала културно средиште. Отворена је и за своје бивше ученике, средњошколце, студенте, мештане и цели град. Због свега наведеног  и резултата које постиже у свом васпитно-образовног раду школа је носилац Седмосептембарског јавног признања, Светосавске награде, награде за уређење школске средине и других. Већина наставника је прошло обуку Методе активног учења, Тимску наставу, семинаре Интерактивне педагогије. Наставно особље је учешћем на семинарима, Здраво да сте, Чувари осмеха, Буквар дечјих права, стекло знање и вештине за извођење радионичарског облика рада. Школа је била у пројекту DILS, тако да су сви запослени наставници прошли обуку Инклузивног образовања, 56 наставника је прошлој школској години савладало програм из семинара „Деца са сметњама у ПУ и школи“, бр 793. Школа је у пројекту Дигитална школа. Школа је узела учешће у пројекату Професионалана орјентација на преласку у средњу школу и Образовање за дечја права. Школа има стручне сараднике, педагога, психолога, социјалног радника и библиотекара.